1

Saf Gül Yağı Nasıl Anlaşılır?

 

Gül Yağı Nasıl Üretilir.

Not:  Oud  Hindi  1.  kalite.  ortalama  30  -  40  senelik   ağaçtan elde edilmiştir.   Gül  yağı  1.  kalite..   Misk     % 100  saf  kara misk ceylan miski deer musk,  Beyaz misk vardır ancak  hakikisi  diye bir  şey yoktur.  Yani   hakiki  olarak yok.  Sentetiktir.  Gerçek misk  simsiyah olur..  Örnek resim  aşağıda..  Lavanta 

yağı  hakiki  kara kazan damıtma..  Zambak,   Paçuli - Tefarik,  Sandal,  Yasemin,  kadife  çiçeği,  Vetiver, vs vs.....     Tüm   isteikleriniz  için  tedarik ederiz..    Naturel  - Doğal   ve     istediğiniz herhangi bir esans  koku  istekleriniz için bana  ulaşabilirsiniz.  ibo.firat@gmail.com 

Misk:    https://www.ibrahimfirat.net/2018/01/misk-nedir-ve-faydalari-hakkinda.html

Amber:  https://www.ibrahimfirat.net/2018/10/amber-nedir-ve-faydalari-hakkinda-genis-bilgi.html 


Öd  -  Oud :  https://www.ibrahimfirat.net/2017/01/ud-oud-esans.html

Gül yağı nedir?, gül yağı cilde direk sürülür mü?, gül yağı kullananlar, gül yağı nasıl yapılır? gül yağının kullanım şekli,  gül yağı göz çevresine sürülür mü?,  gül yağı maskesi,  saf gül yağı gül yağının saça faydaları nelerdir?


Genel olarak gül yağı pembe güllerden elde edilmektedir. En çok kullanılan alanlar ise kozmetik ve parfüm sanayinde, parfümün ana maddesi olarak birçok parfümde bulunur, bazılarında daha çok bazılarında ise daha azdır. Bu şekilde parfümde kalıcılık elde edilmiş olur. Ülkemiz gül yağı üretiminde en önde gelir. Isparta'da üretilen çok eski şirketlerden olan "Gülbirlik" tarafından üretimi yapılmaktadır.  Gülbirlik dünyanın en büyük gül yağı üreticisi olmakla birlikte dünya çapında ihracat yapmaktadır.

Saf Gül Yağı Nasıl Anlaşılır?


"Gül en eski çiçeklerden bir tanesidir. Araştırmalara göre gülün varlığı ortalama otuz beş milyon yıllık bir geçmişe dayanır.  İnsanlık tarihinde ise beş bin senelik zamana dilimine sahiptir. Sabahın erken saatlerinde güller toplanarak ambarlarda biriktirilir. 500 kilolar haline getirilerek işlenmek için hazır hale geitirilmektedir. Çiçek kazanlarına ortalama olarak 1500 Litre su doldurma işlemi ile devam edilir. Daha önceden hazırlanmış olan 500 kilo gül çiçekleri kazana konulur. Tamamen kazanın kapağı kapatılır ve müberit eksperleri tarafınca iki - üç  Atmosfer su buharı basıncı altında destilasyon işlemi uygulanır. Ve bu şekilde su yoğunlaşarak yağlanır. altmış - yetmiş dakika boyunca termostattan 35 derece ısı ile damıtılır.

Bu sayede saf gül yağı elde edilmiş olur" aslında işlemler bu kadar basit ve kolay değildir. Biz sadece özet olarak anlattık. Gül yağı elde etmek oldukça zahmet isteyen bir işçilik ister. 

Gerçek Gül Yağı Nasıl Anlaşılır?


Öncelikle gerçek gül yağının çok pahalı olduğunu söyleyelim. Bu sebeple fiyatından anlamak mümkün olabilir. Ortalama beş ton gül çiçeklerinden bir kilo kadar gül yağı çıktığı söylenir. Aynı zamanda işlenmesi, damıtılması ve daha birçok işçilik. Bu sebeple gül yağının 1 gramı şu zamanlarda 70 - 80 - 90 gibi rakamlara satılmaktadır. Yani 3 gram gül yağı öyle  10 liraya  20 liraya falan satılmaz.  En ucuzu olsa olsa 1 gramı 70 veya  80 tl den başlar. Ve dolara zam geldikçe haliyle gül  yağının gramına da zam gelmektedir. Bir damla gül  yağında 30 adet gül çiçeği bulunmaktadır. Buradan da anlaşıldığı gibi yağın ne kadar yoğun olduğunu siz hesaplayın ve ortalama olarak da saf gül yağının yanı sıra 500 kilo gül suyu çıkmaktadır. Gül suyu ise o kadar pahalı değil. 200 ml olanları genelde 10 tl gibi  fiyatlara satılmaktadır. 3 veya 5 liralık gül sularının gül suyuyla hiçbir alakası yoktur. Gerçek gül suyu biraz ekşimsi olarak kokar ve rengi tam olarak su gibi berrak değildir. Neyse gerçek gül  yağını nasıl anlayacağına dair bilgi verelim.  En etkili ve kesin yöntem hafif serin veya soğuk bir yere koyun çok kısa zamanda donacaktır ve kristalleşme şeklinde bir donma meydana gelir. Buz dolabının buzluk kısmına değil de en alt yerlerine koyun ve 10 dakika sonra bakın donduğunu göreceksiniz eğer kristalleşme olmazsa yani donmaz ise gerçek gül yağı olmadığını anlayın. Mutlaka sentetik olanıdır. Bu yüzden bilinen köklü firmalardan alış veriş yapmanızı tavsiye ederiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi sadece donma işlemi gerçekleşiyorsa tamamdır. Gül yağı  hakiki ve gerçektir. 
ads

Saf Gül Yağı Ne Renk Olur?

Evet bu da merak edilen sorulardan bir tanesidir. Gerçek gül yağının rengi her zaman değişiklik gösterebilir. Çünkü gül çiçeklerinden dolayı ve üretim esnasında renklerde farklılık olabilir. Bazen su gibi beyaz, bazen hafif sarı, bazen açık pembe veya açık yeşil tonlarda olabilir. Renkleri o kadar önemli değildir ama  kokularında farklılık mutlaka olabilir. Genel olarak şeffaf renkte olanlar daha güzel koktuğunu söyleyebiliriz. 

Gül suyu ve Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Geçmişten bugüne kadar sağlık alanda çok yerlerde kullanılmıştır. ve bilinen o kadar çok faydası var ki sayfamızda herhalde anlatmaya yer kalmaz biz özet olarak önemli faydalarından bahsedelim:

  * Cilt için birebirdir. Cilt sıklaştırıcı özelliği vardır.
  * Cilde canlılık kazandırır, dirilik verir, kırışıkları giderir.
  * Saçlara da oldukça fazla  faydası vardır. Saç dökülmesini önler, saç diplerini güçlendirmede etkindir. Saç çıkarmaz belki ama saçlarınızın tamamen dökülmesinin önüne geçer. 
  * Antiseptik özelliği vardır. Bundan dolayı gül yağını sürdüğünüz bölgede mikropların çoğalmasını önler ve temizlik sağlar. 
  * En çok şikayet edilen durumlardan biride sivilcedir. Saf gül yağı sivilcelerin düşmanıdır. Arındırıcı özelliği ile sivilceleri yok eder.
  * Bakterileri yok ederek akne oluşumunu engeller.
  * En fazla cilde faydası olduğunu söyleyebilir. Bu sebeple, ciltte oluşan lekeler, sivilceler, kızarıklar, çatlaklar, doğum lekesi, yara izi ve daha fazlası....
  * Kokusu çok hoş olduğundan dolayı sakinleştirir, gerginliği azaltır, ferahlatır ve huzurlu olmanızı sağlar.
  * Depresyon hastalığınız varsa saf gül yağı koklamanız önerilir. Gül yağının depresyona da iyi geldiği bilinmektedir.
  * Gözlerde oluşan kanlanmaya ve göz nezlesine de iyi gelmektedir.
  * Bir damla gül yağını su ile karıştırıp gargara yaptığınız zaman boğaz ağrısına iyi geldiğini göreceksiniz.
  * Cildinizi yağdan, tozlardan ve kirlerden arındırır.
  * Makyajınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz. Çok iyi bir temizlik sağlar.
  * Kabızlık sorunu çekenlere iyi gelir.
  * egzamaya iyi gelmektedir.
  * Doğum lekelerini gidermeye yarar.
  * Açık yaralara ve ciltte oluşan alerjik reaksiyonlara iyi gelir.

1 yorum

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Ana Sayfa